OšetřeníZubů.cz

Zasloužíte si dokonalou zubní péči

Zubní kámen

Zubní kámen se tvoří ze zubního plaku, na kterém se ukládají minerální látky (rozpuštěné soli) ze slin a zbytků potravin. Původně měkký a snadno odstranitelný plak pak ztvrdne a nelze již odstranit s pomocí kartáčku a pasty.

Ze zubního kamene se uvolňují látky dráždící dásně. Ty jsou pak zčervenalé, oteklé a mohou se i zanítit, vzniká zánět dásní. Zubní kámen sám o sobě je nebolestivý, napadne-li dáseň, přichází i bolest. Napadená dáseň při čištění zubů krvácí.

Sklon k tvorbě zubního kamene je velmi individuální. Závisí na složení slin, na zastoupení různých bakteriálních kmenů v dutině ústní a na příjmu potravin.

Ochrana před zubním kamenem

Existují zubní pasty chránící před vznikem zubního kamene, již vzniklý zubní kámen však neodstraní. Odstraní jej lékař s pomocí ultrazvuku nebo mechanicky speciálními nástroji, což je fyzicky i časově náročnější. V některých případech je při odstraňování zubního kamene potřeba použít anestezii, slizniční (sprejová) nebo lokální (injekční).

Odstranění zubního kamene

Po jeho odstranění je potřeba zub ohladit, jinak na zubu zůstanou mikročástečky zubního kamene, zub je drsný a je zdrojem nepříjemných pocitů. Hrubý povrch neustále dráždí dásně. Ohlazení se provádí pomocí speciálních past a rotačního kartáčku na vrtačce nebo modernějším způsobem pomocí tzv. airpolishingu, opískování.

Je to metoda, při které se na zuby stříká směs vody, vzduchu a speciálního prášku. Tím dojde také k dokonalému odstranění pigmentů, zabarvení od kávy, čaje či tabáku. Hladký povrch také zpomalí opětovné usazování zubního kamene. Jedná se o drahý přístroj, kterým není vybavena každá zubní ordinace.

Stejně jako u zubního kazu platí, že vzniku zubního kamene lze předcházet správnou zubní hygienou, důkladným odstraňováním zubního plaku.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.